Kompleksowe badanie wzroku

Kompleksowe badanie wzroku

Badanie wzroku metodą subiektywną na foropterze ze sprawdzeniem na oprawie próbnej. Dajemy gwarancję skutecznego pomiaru. Nie zakrapiamy oczu, rozluźniamy akomodację metodami optycznymi. Badanie obiektywne na autorefraktometrze (komputerowe) stosujemy tylko do wstępnego ocenienia parametrów układu wzrokowego. Badamy też dysfunkcje układu mięśniowego w oku, zaburzenia akomodacji, zespół suchego oka, oceniamy stopień zaćmy i chorób i w razie potrzeby kierujemy do okulisty.

Na nasze badanie dajemy gwarancję dobrze dobranych okularów.

Umów się na wizytę

wybierz termin

Badanie wzroku przeprowadzane jest zgodnie z standardami Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Standard badania wymaga określenia stanu pacjenta w kilku podstawowych aspektach:
1. stan zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu wzrokowego
2. stan refrakcji
3. stan akomodacji
4. stan widzenia obuocznego.

Na podstawie wykonanych procedur badający podejmuje decyzję o zastosowaniu optymalnych pomocy wzrokowych i innych sposobów poprawy funkcjonowania układu wzrokowego i procesu widzenia. W przypadku braku warunków do wykonania określonych elementów badania pacjent powinien być o tym poinformowany i skierowany do innego specjalisty w celu uzupełnienia badań.

 

Podobnie w przypadku braku możliwości zaordynowania leczenia w przypadku nieprawidłowości fizjologicznych lub np. prowadzenia treningu wzrokowego pacjent powinien być kierowany do właściwego specjalisty.

Jak wykonujemy badanie wzroku w Solomijka Optyk, Optometrysta Lubin?

Oczy są jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała.

Poprzez nie odbieramy aż 80% informacji ze świata zewnętrznego, dlatego ważne jest, aby dbać o ich zdrowie. Jednym z najważniejszych sposobów na utrzymanie dobrego stanu zdrowia oczu jest regularne badanie wzroku.

Badanie wzroku to test diagnostyczny,

który pomaga określić ostrość wzroku i dobrać soczewkę okularową która poprawia ostrość wzroku, podczas badania można też wykryć choroby oczu. Badanie to powinno być wykonywane regularnie, nawet jeśli nie ma problemów ze wzrokiem. Poniżej przedstawiamy informacje o tym, kiedy i jak często powinno się wykonywać badania wzroku.

Kiedy powinno się wykonywać badania wzroku?

  1. Zaleca się wykonywanie regularnych badań wzroku co najmniej raz na dwa lata dla osób dorosłych, które nie mają chorób oczu ani problemów ze wzrokiem.
  2. Dla osób starszych, zwłaszcza po 60 roku życia, zaleca się badanie raz do roku.
  3. Dla osób z chorobami oczu, takimi jak zaćma czy jaskra, częstotliwość badań może być wyższa i powinna być ustalona indywidualnie przez lekarza Okulistę.
  4. Osoby po 40 roku życia powinny regularnie odwiedzać Optometrystę gdy pojawiają się naturalne problemy z nieostrym widzeniem na bliskie odległości.
  5. Dzieci w wieku 6-15 lat powinny co poł roku badać przynajmniej ostrość wzroku ze względu na epidemie krótkowzroczności i w celu kontroli i jak najwcześniejszego wykrycia objawów.

Jakie korzyści wynikają z regularnych badań wzroku?

Regularne badania wzroku pozwalają na wczesne wykrycie chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy choroby siatkówki. Wczesne wykrycie tych chorób pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i zapobieganie poważnym problemom ze wzrokiem w przyszłości.

Najważniejszą jednak zaletą regularnego badania wzroku jest samopoczucie, odpoczynek, efektywność w działaniu, uczeniu się, pracy jaką daje 100% skorygowanie każdej, nawet najmniejszej wady wzroku.

Bardzo dużo osób na wadę wzroku i męczy na co dzień swój mózg angażując go do dekodowania nieostrego obrazu. Powoduje to przedwczesne zmęczenie, znużenie, a nawet bóle głowy. Dobrze dobrane okulary w Solomijka Optyk Optometrysta Lubin to nasza specjalność.

Badanie wzroku pozwala również na wykrycie innych problemów zdrowotnych,

takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, które mogą mieć wpływ na zdrowie oczu. Badanie wzroku może pomóc w wykryciu tych chorób na wczesnym etapie i umożliwić szybsze podjęcie leczenia.

Jakie są sposoby na wykonywanie badań wzroku?

Badanie wzroku powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak optometrysta lub okulista. Badanie to jest bezbolesne i składa się z kilku części, w tym testu ostrości wzroku jednoocznie i obuocznie, dobrania najlepszej korekcji optycznej na foropterze za pomocą różnych specjalistycznych testów, badania balansu obuocznego, diagnostyka ustawienia oczu, pomiar sprawności akomodacji ( ustawiania ostrości na bliskie przedmioty). Końcowym testem jest sprawdzenie korekcji optycznej w warunkach naturalnych. W Solomijka Optyk Optometrysta Lubin do tego kroku przywiązujemy szczególną wagę. W skomplikowanych przypadkach wykonujemy “okulary na próbę” w których pacjent może sprawdzić czy jego mózg zaakceptuje daną korekcję, czy jednak musimy zrezygnować trochę z ostrości widzenia kosztem komfortu użytkownika. Komfort jest najważniejszy bo tylko w tedy z zadowolenie będziemy używać naszych nowych okularów z przyjemnością a nie z przymusu.

Wszystkie powyższe badania może przeprowadzić Optometrysta i zrobi to niejednokrotnie lepiej niż Lekarz Okulista.

Natomiast takie badania jak:  badania pola widzenia, badania ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykrywanie drobnoustrojów powodujących infekcję, ciało obce w oku powinniśmy wykonywać u każdego lekarza Okulisty.

Natomiast badania dna oka powinniśmy przeprowadzać u najlepszych lekarzy Okulistów którzy dysponują zawansowanym tomografem optycznym OCT oraz fundus camerą. Otrzymamy wtedy zdjęcie dna oka w wysokiej rozdzielczości oraz przekrój przez siatkówkę – nasz najcenniejszy dar który umożliwia dekodowanie obrazu optycznego i przesłanie go do mózgu. Przed wizytą u okulisty pytajmy zatem czy będą wykonane powyższe badania. W 21 wieku na podstawie zdjęcia dna oka wykonanego w bardzo wysokiej rozdzielczości możemy przy użyciu wiedzy i fachowości lekarza a także zaawansowanych algorytmów AI wykryć o wiele wcześniej wiele schorzeń a tym samym przedłużyć nasze dobre widzenie.

Podsumowanie

Regularne badania wzroku są ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu i umożliwiają wczesne wykrycie chorób oczu, co może zapobiec poważnym problemom ze wzrokiem w przyszłości. Badanie wzroku powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak optometrysta lub okulista.

Ważne jest, aby nie ignorować żadnych problemów ze wzrokiem, takich jak bóle głowy, problemy z czytaniem, trudności z widzeniem w ciemności czy suchość oczu. Jeśli masz jakiekolwiek objawy, warto jak najszybciej umówić się na badanie wzroku.

Oprócz regularnych badań wzroku, istnieją również inne sposoby na utrzymanie dobrego stanu zdrowia oczu. Warto unikać palenia tytoniu, które może prowadzić do chorób oczu, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Wskazane jest również noszenie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Ważne jest również, aby dbać o swoje ogólne zdrowie, ponieważ choroby takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze mogą wpłynąć na zdrowie oczu. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia, który obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i unikanie stresu.